Pastuch Elektryczny .pl
 O firmie | Kontakt | mapa strony

Elektryzatory ogrodzeń elektrycznych

       Elektryzator jest to urządzanie, którego zadaniem jest generowanie krótkotrwałych impulsów elektrycznych które emitowane są na linie ogrodzenia elektrycznego (potocznie elektryzator nazywany jest po prostu pastuchem elektrycznym).

       Ze względu na sposób zasilania wyodrębniono trzy podstawowe elektryzatory, w zasadzie grupy elektryzatorów:

       Jak dobrać odpowiedni elektryzator do naszego ogrodzenia elektrycznego?
Pastuch elektryczny zasilany elektryzatorem słonecznym


       Na wybór odpowiedniego urządzenia wpływ ma wiele czynników po pierwsze długości ogrodzenia - im dłuższe ogrodzenie tym mocniejszy elektryzator. Ilość roślinności która może przerastać ogrodzenie, rodzaj zwierząt, które będą ogrodzone. Możliwość zasilania z gniazdka 220V czy konieczne będzie zasilanie z baterii lub akumulatora. Zasadniczo na elektryzatorze nie warto oszczędzać, gdyż jest to urządzenie które zakupuje się raz na wiele lat i należy mieć pewność, iż zakupiony elektryzator sprosta naszym oczekiwaniom przez najbliżej 5 lat.

       Oddzielnym zagadnieniem jest ochrona przed szkodnikami i dzikimi zwierzętami. Gdzie rola ogrodzenia jest niejako odwrócona. Ogrodzenie elektryczne w tym przypadku ma za zadanie zabezpieczać przed wejściem na teren chroniony pastuchem. Idealnym tego przykładem jest zabezpieczenie upraw przed dzikami czy jeleniami itp. W takim ogrodzeniu konieczne jest użycie mocnego elektryzatora, który poda na linie ogrodzenia impuls elektryczny, który skutecznie odstraszy każdego intruza.

       Elektryzatory sieciowe.

       
Elektryzator z zasilaniem sieciowym dla koni
Zasilanie z ogrodzenia elektrycznego z gniazdka sieciowego jest najlepszym rozwiązaniem. Zasilanie 220V jest najtańsze i nie przysparza wielu problemów z obsługą. Często warto nawet prowadzić przewód podłączeniowe do pastwiska na odległość np. 300m by ostatecznie skorzystać na obsłudze i kosztach utrzymania pastucha elektrycznego.
       Ile prądu czerpie elektryzator? Elektryzator o dużej mocy zasilany sieciowo pobiera moc około 15W, co sprawia iż w ciągu doby nie zużyje więcej energii elektrycznej niż 0,5KWh co przy obecnych cenach energii sprawia iż koszt pobranej energii elektrycznej nie przekroczy 50 groszy na dobę przy całodobowym użytkowaniu.

       Elektryzatory akumulatorowe

       
Elektryzator bateryjno akumulatorowy o zwiększonej mocy
Urządzenia te zasilać można albo z akumulatorów lub baterii suchych. Suche baterie np. litowo cynkowe są idealne do tymczasowych ogrodzeń, w szczególności taśmowych, do małych ogrodzeń wypasu kwaterowego . Baterie suche są lekkie i łatwe do przenoszenia, nie ładuje się ich i nie wymagają konserwacji. Baterii tych nie można ładować. Jeżeli ogrodzenie przenoszone jest rzadko lub wcale a zasilanie sieciowe jest niedostępne bardziej kalkulują się akumulatory ładowalne. Są tańsze w eksploatacji mimo, iż wymagają częstszego doładowywania. Do zasilania elektryzatora służyć może zwykły akumulator samochodowy 12 V.

       Elektryzatory solarne - słoneczne

       
Elektryzator z baterią słoneczną
Duży rozwój technologii paneli słonecznych zaowocował możliwością stworzenia ekologicznych, lekkich i wydajnych ogniw słonecznych które znalazły zastosowanie przy zasilaniu elektryzatorów. Często panele zasilają zwykłe elektryzatory akumulatorowe, jednak profesjonalni producenci np. Francuska firma Chapron stworzyła linie elektryzatorów solarnych zoptymalizowanych pod kątem zasilania z panelu słonecznego.
       Elektryzatory te są idealne do stałych ogrodzeń lub sezonowych np. ochrony upraw przed dzikimi zwierzętami.

(c) Pastuch elektryczny