Pastuch Elektryczny .pl
 O firmie | Kontakt | mapa strony

     Ogrodzenia elektryczne - ochrona upraw przed dzikimi zwierzętami

           Ogrodzenie elektryczne popularnie zwane pastuchem elektrycznym znajduje szerokie zastosowanie przy ochronie wszelkiego rodzaju upraw także upraw leśnych i pól uprawnych przed dzikimi zwierzętami. Ogrodzenia elektryczne z dużym powodzeniem stosowane są przez koła łowieckie do zabezpieczania upraw przed dzikami, sarnami i inną zwierzyną dziką.

Ponizej omówione zostały zasady budowy ogrodzę elektrycznych:
 • Pastuch elektryczny przeciwko dzikom
 • Pastuch elektryczny przeciwko sarnom, jeleniom i danielom
 • Pastuch elektryczny przeciwko zającom
 • Pastuch elektryczny przeciwko wydrom


 •      Zastosowanie odpowiednich zestawów daje 100% skuteczność, jednak urządzenia zasilające jak i elementy budowy ogrodzenia muszą spełniać odpowiednie kryteria. Podstawowym kryterium doboru elektryzatora jest moc urządzenia - czyli energia impulsu elektrycznego mierzona na ogrodzeniu, która nie powinna być mniejsza niż 3000mJ. Oczywiście im większa energia impulsu tym lepiej. Wiele osób zraziło się do ogrodzeń elektrycznych jako urządzeń do zabezpieczania upraw przed dziką zwierzyną, powodem jest właśnie użycie nieodpowiednich urządzeń używanych np. do wypasu bydła. Należy zauważyć iż elektryzator odpowiedni dla np. krów mlecznych dysponuje energią impulsu w granicach 300-500mJ czyli kilkakrotnie niższą niż pastuch elektryczny wymagany do właściwej ochrony upraw przed zwierzyną dziką.

       Poza energią impulsu elektrycznego "widzianego" na ogrodzeniu duże znaczenie ma odpowiednie rozłożenie przewodów - inne dla ochrony przed dzikami - inne dla ochrony przed np. jeleniami.

       ogrodzenie elektryczne na sarnyOstatnim elementem, na który należy zwrócić uwagę jest odpowiednie utrzymanie ogrodzenia elektrycznego, linie ogrodzenia nie mogą przerastać trawą czy też chwastami, nie ma mowy o stykaniu się z gałęziami czy krzakami, każde takie zetknięcie powoduje spadek izolacji i w rezultacie spadek izolacji. Dlatego obszar - pas pod ogrodzeniem opryskiwany może być profilaktycznie randapem lub cyklicznie koszony. Ma to szczególnie duże znaczenie gdy przewód znajduje się nisko nad ziemią, np. dla ochrony przed dzikami dolny przewód powinien znajdować się 25cm nad ziemią, z kolei ochrona przed zającami wymaga poprowadzenia przewodu około 10cm nad ziemią.

       Aktualnie lepsze elektryzatory z podwójnym przebiegiem posiadają zdolność osuszania źdźbeł trawy i łodyg roślin stykających się z linią ogrodzenia elektrycznego, Taką funkcje posiada np. linia elektryzatorów ChAPRON. Należy jednak pamiętać, iż działa to tylko gdy przerośnięte rośliny nie są zbyt gęste (zetknięcia drutu nie są zbyt liczne). Urządzenia te posiadają układ ograniczający niekorzystny wpływ spadku izolacji na skutek przerostu chwastami.

  Przykładowe rozwiązania ogrodzeń elektrycznych
  przeciwko dzikim zwierzętom


 • Pastuch elektryczny przciwko dzikom


 • Jak już wcześniej wspomnieliśmy ogrodzenie elektryczne przeciwko dzikom wymaga mocnego elektryzatora. Linie ogrodzenia powinny być poprowadzone na dwóch wysokościach 25cm nad ziemią i 50cm. Nie ma potrzeby prowadzenia wzmocnionych linii wystarczą standardowe druty 1,2mm (standard w ogrodzeniach elektrycznych).

  Korzystnym rozwiązaniem jest grodzenie drutem kolczastym, na działanie ogrodzenia elektrycznego nie ma to wpływu jednak w przypadku braku zasilania, drut kolczasty pełni ochronę sam w sobie.

  Często dziki wyczuwają impulsy elektryczne w linii ogrodzenia i trzymają dystans od ogrodzenia.

  Należy pamiętać o konieczności odpowiedniego naciągu drutów by w zwisie nie obniżały się zbyt nisko.Uwaga jeżeli do budowy ogrodzenia wykorzystamy także drut kolczasty jest bardzo ważne by drut kolczasty nie znajdował się pod napięciem.
 • Pastuch elektryczny przciwko sarnom, jeleniom i danielom


 • Budując ogrodzenie elektryczne przeciwko jeleniom czy danielom należy zwrócić uwagę na wytyczne dotyczące pastuchów elektrycznych w hodowlach zagrodowych. Teoretycznie optymalne zabezpieczenie daje 5 linii ogrodzenia umieszczonych w odstępach co 25 cm począwszy od 50cm a skończywszy na 150cm, przy czym przedostatni przewód od góry jest uziemiony. Jest to oczywiście rozważanie czysto teoretyczne, jednak warto wziąć je pod uwagę przy budowie ogrodzenia.

  W rzeczywistość duże zabezpieczenie dają dwa przewody na wysokości 50cm i jednego metra. Jeżeli ogrodzenie budowane jest z słupków drewnianych doskonałym rozwiązaniem jest nabicie poziomej belki na wysokości 1,25-1,5metra.

  Podobnie jak w przypadku dzików korzystnym rozwiązaniem jest drut kolczasty który w przypadku braku zasilania samoczynnie będzie stanowił barierę respektowaną przez zwierzęta.
 • Pastuch elektryczny przciwko sarnom, jeleniom i danielom


 • W przypadku ochrony przed dzikimi królikami lub zającami wystarczy poprowadzić jedną linię ogrodzenia jednak stosunkowo nisko na wysokości około 15cm nad ziemią, korzystnie jest poprowadzić linie dodatkową uziemioną na wysokości około 5-7cm nad ziemią.

  Należy pamiętać iż przewody prowadzone są bardzo blisko gruntu, konieczna jest więc wzmożona dbałość o czystość ogrodzenia - regularne koszenie traw i chwastów.
 • Pastuch elektryczny przciwko wydrom


 • Ostatnimi laty populacja wydry w Polsce znacznie wzrosła, stąd częste problemy hodowców ryb, wędkarzy, a nawet posiadaczy małych przydomowych oczek.

  Pastuch elektryczny na wydry wymaga jednak innego podejścia tak więc temat ten zostanie poruszony przy okazji omawiania sposobów budowy ogrodzenia elektrycznego przeciwko drapieżnikom: lisom, kunom, kotom itp.


  (c) Pastuch elektryczny